Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ohlédnutí za festivalem pěveckých sborů

7. 4. 2006

Datum: 9.10.2005

Akce: Festival pěveckých sborů (2.ročník)

Zdroj: Kahan (zpravodaj Městského úřadu Příbram), listopad 2005

autoři: D.Pilecká a V. Benešová

 

Ohlédnutí za festivalem pěveckých sborů

 

Minulou neděli bylo moc hezky. Nejenom venku v přírodě, ale i v aule Základní školy Jiráskovy sady. Organizátorce festivalu sice před druhou hodinou odpoledne stoupal cukr v krvi, ale my ostatní jsme měli náladu báječnou. Ireně Muzikářové se totiž s naší skromnou podporou (sboru Mistra Jakoubka ze Stříbra) opět podařilo dát dohromady přehlídku pěveckých sborů: vechno obvolat, zařídit, objednat a stihnout.

A tak jsme se po roce opět sešli na 2. ročníku Festivalu pěveckých sborů Příbram - my, příbramské pěvecké sbory, a naši hosté z Prahy. Díky tomu, že byl repertoár souborů značně rozmanitý, každý posluchač si přišel na své. Vedle duchovní a vážné hudby jsme slyšeli černošské spirituály (Geshem), svérázně pojaté lidovky (Jásan) nebo hebrejské tradicionály (Sirius).

Mimořádným záitkem bylo zvlátě vystoupení dvou pěveckých těles - v první polovině pražského sboru L´Asenzio pod vedením Tomáše Pergla a ve druhé půlce Kakofonu sbormistra Dominika Fellnera. Přestože sbory zpívaly hudbu úplně jiných žánrů, oba uchvátily obecenstvo profesionalitou a dokonalostí provedení.

Z příbramských pěveckých sborů se letos představily tyto: Příbramský smíšený sbor sbormistra Zdeňka Fouse, Svatohorský chrámový sbor pod vedením Pavla Šmolíka, Codex Temporis Jana Ciklera, Komorní pěvecký sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra Příbram se sbormistryní Hanou Tonzarovou, Komorní smíšený pěvecký sbor dr. Vladimíra Vepřeka s dirigentem Pavlem Šmolíkem a perličkou, která roztleskala celý sál, byl Jásan Vladimíra Heráka ze 7. základní školy. Možná někdo ani netuší, že tolik sborů v Příbrami funguje. Tak ať tedy přijde příští rok do auly a přesvědčí se sám.

Důvodem uspořádání této přehlídky je předevím setkání všech příznivců sborového zpěvu, ale i potenciálních zájemců o zpívání ve sborech. Letos přinesl festival ještě dohodu příbramských sbormistrů a sbormistryně o uspořádání společné “Rybovky” všech příbramských sborů za doprovodu Příbramské filharmonie. Už nyní Vás tedy zveme na 20. a 21. 12. do Divadla Příbram - určitě to bude zážitek podobně nevšední jako 2. ročník festivalu.

Doufáme, že zpěvačky, zpěváci i sbormistři budou ochotni příští rok znovu přijít a zazpívat se stejnou chutí v duch motta festivalu: “Hudba v srdci”.

A abychom nezapomněly: asi se to povedlo, protože Ireně cukr zase klesl!

 

Za “Jakoubky”

Dominika Pilecká a Vladimíra Benešová

 

celé číslo (11/2005) časopisu Kahan v PDF zde

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář